Teki Profesora_wystawa_w_MEKMuzeum Etnograficznego w Krakowie zaprasza na spotkanie pt. „Kraj-obraz. Wspomnienia uczestników badań terenowych
Pracowni Instytutu Sztuki PAN”, towarzyszące wystawie „Teki Profesora. Materiały z badań terenowych prowadzonych w latach 1946–1997 pod kierunkiem prof. Romana Reinfussa”. Odbędzie się ono w czwartek 21 lutego, o godz. 17.00 w Ratuszu, przy placu Wolnica 1 w Krakowie. W ramach wystawy prezentowany jest wybór materiałów archiwalnych, powstałych dzięki działaniom prowadzonej przez profesora Romana Reinfussa Pracowni Dokumentacji Sztuki Ludowej Instytutu Sztuki PAN.

Spotkanie będzie okazją do wysłuchania opowieści badaczy, etnografów, historyków i plastyków, którzy pod okiem profesora Reinfussa rejestrowali przejawy ludowej plastyki, wraz z jej przemianami i nowymi zjawiskami na terenie całej Polski. Rysowali, robili zdjęcia, kręcili filmy, zapisywali rozmowy. Badania przebiegały według opracowanego przez profesora programu, zgodnie z którym trzeba było pracować w szybkim tempie: każdy miał wyznaczony czas na wykonanie rysunku czy przeprowadzenie wywiadu, bez względu na aurę – upał, deszcz czy śnieg. W zespołach badawczych znalazły się tak znakomite osobistości, jak prof. Andrzej Wajda (reżyser), który wykonywał rysunki okuć kowalskich pod koniec lat czterdziestych, prof. Maciej Pawlicki (architekt, wykładowca Politechniki Krakowskiej) czy prof. Irena Bukowska-Floreńska (etnolog, wykładowca Uniwersytetu Cieszyńskiego) – wówczas studenci.

Szczegóły: www.etnomuzeum.eu