Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, Liber Pro Arte, Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk oraz Konteksty zapraszają na otwarcie wystawy „Lutnictwo podhalańskie. Ciągłość tradycji”. Wernisaż oraz promocja książki, towarzyszącej projektowi odbędą się 14 grudnia (piątek) 2012 r. o godz. 18.00 w Galerii Sztuki XX w. w willi Oksza (ul. Zamojskiego 25). Wystawa potrwa do 27 stycznia 2013 r.

Na skrzypcowej mapie Polski Podhale zajmuje miejsce wyjątkowe. Tu, gdzie muzyka od wieków łączyła się z zamiłowaniem do pracy w drewnie, budowanie instrumentów mogących zaspokoić lokalne potrzeby było czymś oczywistym. Dziś lutnictwo na Podhalu nie jest jedynie etnograficznym wspomnieniem po świecie, który przeminął. Współcześni podhalańscy lutnicy to profesjonaliści, artyści, a nierzadko prawdziwi mistrzowie, których instrumenty są cenione na międzynarodowych konkursach i poszukiwane przez muzyków. Poznawanie tego zjawiska nie ogranicza się do badania historycznych rekwizytów, to przede wszystkim obcowanie z żywą tradycją, zapisaną w ludzkim działaniu i opowieściach: tworzeniu instrumentów, wspomnieniach i perspektywach na przyszłość. (…)
Wernisaż wystawy będzie okazją do prezentacji książki towarzyszącej projektowi. Publikacja „Lutnictwo Podhalańskie – ciągłość tradycji” to album, katalog, zbiór tekstów wprowadzających w historię lutnictwa pod Tatrami, a także próba głębszej antropologicznej refleksji nad tradycją i tożsamością wokół niej budowaną.

Wojciech Malawski