Polski Związek Antropologii Tańca, Instytut Cervantesa w Krakowie oraz krakowskie Muzeum Etnograficzne zapraszają 17 lutego
o godz. 18.00
na otwarcie wystawy pt. „Maska. Odkrywanie i zakrywanie pomiędzy Wschodem a Zachodem”. Wernisaż odbędzie się w Instytucie Cervantesa mieszczącym się przy ul. Kanoniczej 12.

Organizatorzy wystawy chcą rozmawiać
o masce jako zjawisku wielowymiarowym: pojawiającym się w różnych wariantach, obecnym w różnych kontekstach, obserwowanym w różnych częściach świata. Maska grecka, afrykańska, japońska, chińska, maska w kulturze islamu, sardyńska maska mamuthone, karnawałowa alpejska maska włoska, maska w teatrze Tadeusza Kantora – to, co łączy wszystkie te rekwizyty, to ich zdolność nie tyle zakrywania twarzy, co odkrywania sensów.
W tym rozumieniu maska to nie zasłona, za którą skrywają się nieujawniane intencje, ale droga do poznania i przedmiot, mający moc symbolu.

Wystawa czynna będzie do 18 marca 2012 roku.

Natomiast 18 i 19 lutego, również w Instytucie Cervantesa, będzie miała miejsce międzynarodowa konferencja obywającą się pod tym samym tytułem. Autorami wystąpień na konferencji będą: Mohamad Hadi Ayanbod, Krzysztof Bielawski, Karolina Czerska, Jan Konior, Gianluca Olcese, Petros Kasimatis, Ana Clara Guerra Marques, Wiesna Mond-Kozłowska, Magda Roussi, Francisco de Santos, Włodzimierz Szturc, Olga Śmiechowicz, Maria Zowisło, Estera Żeromska.

Oba wydarzenia są realizowane w ramach IV edycji Międzynarodowego Festiwalu Antropologii Tańca: „Chorea Iberoamericana – Stwarzanie Świata Tańcem”.

Więcej informacji znaleźć można na stronie MEK.